Novinky z 41. týždňa

1. Horúca diskusia o budúcnosti priestoru, kde sa dnes nachádza komplex Domu odborov Istropolis, pokračuje aj naďalej. Okrem aktivistov je hlasná aj mestská časť Nové Mesto, ktorá ústami starostu Rudolfa Kusého žiada od developera Immocap splnenie viacerých požiadaviek. Obávajúc sa osudu PKO, za prípadné nesplnenie záväzkov žiada sankcie. Tie developer považuje za neprimerané. Starosta potvrdil, že voči developerovi už z princípu nemá dôveru. Od Immocapu žiada písomný záväzok, že kultúrno-spoločenská funkcia projektu musí ostať zachovaná. Takisto žiada zachovanie viacerých umeleckých artefaktov, zachovanie stromov, ktoré mestská časť označí ako hodnotné, a možnosť zasahovať do podoby verejných priestorov, spoločne s Hlavným mestom. Napokon, v komplexe má vzniknúť aj miestna škôlka. Všetky tieto záväzky musí Immocap splniť, inak bude musieť zaplatiť sankcie.

2. Tesne pred spustením výstavby by mohol byť jeden z mimoriadne kontroverzných, ale pred časť bratislavského Starého Mesta aj významných projektov. Podzemný parkovací dom a súvisiaca revitalizácia parku na Kollárovom námestí totiž po rokoch sporov získala stavebné povolenie. Realizácia projektu je kľúčom k rozsiahlejšej rekonštrukcii celého námestia aj okolia. Predmetom zámeru je vznik päťpodlažného podzemného parkovacieho domu, kde by malo vzniknúť 296 parkovacích miest. Investor, spoločnosť Parking House a.s., okrem toho zrevitalizuje časť parku na Kollárovom námestí, nachádzajúcu sa nad objektom. Park bude doplnený o výstupný objekt, nový mobiliár a osvetlenie. Zrealizovaná má byť aj nová výsadba. Oproti pôvodnému zámeru sa bude upravovať poloha vjazdov a výjadzov, aby projekt garáže rešpektoval zámery Magistrátu s celkovou premenou Kollárovho námestia.

3. Situácia na trhu s bývaním ostáva v Bratislave aj naďalej problematická. Ceny bytov a domov rastú bez ohľadu na pandémiu, čomu okrem vysokého dopytu napomáha aj spomaľujúca sa produkcia novostavieb a klesajúca ponuka. Rast cien nevyvážia ani zvyšujúce sa mzdy, dostupnosť bývania tak opäť mierne klesla. Signály zo sektoru stavebníctva zatiaľ neprinášajú veľa dôvodov na optimizmus. Počas druhého kvartálu roku 2021 prispelo otváranie ekonomiky k vysokému nárastu cien nehnuteľností, a to až na úrovni 6,4% oproti predošlému štvrťroku. To síce platí pre celé Slovensko, obrovskou mierou sa na tom však podieľal práve Bratislavský kraj, kde bol rast najvýraznejší. Zásadnejšie sa na tomto raste ale podieľali rodinné domy oproti bytom. Bratislavskom kraji narástla ponuková cena nehnuteľností na bývanie oproti predošlému štvrťroku o 8,1%, dosiahla tak 2.787 eur na meter štvorcový.

Spať na prehľad
40. týždeň
42. týždeň